Aki már dobott el párszor darts nyilat, az tudja, hogy a célzás egyik legfontosabb eleme a repülési ív. Az eldobott nyíl ugyanis nem vízszintesen repül, hanem a kezed és a cél között egy bizonyos görbét rajzol le.Na, ezt a görbét tudod magadnak úgy beállítani, hogy a célzás a legtökéletesebb legyen. Ehhez persze rengeteg gyakorlás és nagyon sok kísérletezgetés kell. A lényeg a darts nyíl, a szár és a toll összhatásán, súlypontján és légellenállásán van. Függ még a dobási erődtől és a magasságodtól is.
A repülési pálya és a beesési szög több tényezőtől is függ. Ilyenek például:
A test alakja és súlya
Az, hogy hol fogod a testet
A dobás ereje, sebessége
A szár hossza, súlya, formája
A nyíl repülési görbéjét leginkább úgy tudod meghatározni, ha megfigyeled a táblába dobott nyíl állását. Milyen szöget zár be a táblában álló nyíl a vízszinteshez képest.
Ezt természetesen csak steel táblán tudod meghatározni, hiszen a soft nyilak (jó esetben) mindig vízszintesen állnak a műanyag táblában.
Ez a becsapódási szög átlagosan 10-60 fokig „egészséges”. Hogy neked melyik esik a leginkább kézre, azt leginkább teszteléssel tudod kitapasztalni. Próbálj ki minél több súlyú és méretű nyíl és szárkombinációt. A cél, hogy a 3 eldobott nyilad által bezárt szögek a lehető legközelebb legyenek egymáshoz.
Ha a nyilaid nagyon más szögeket zárnak be, akkor feltehetően valami nem stimmel. Pl. repülés közben a levegőben billeg a nyíl. Ilyenkor próbáld stabilizálni a repülést. Nagyobb toll segíthet, de ez a megoldás pl. a becsapódási szöget is növeli. Szintén stabilizáló lehet a hosszabb szár. Általános, hogy minél kisebb a toll, annál gyorsabb a nyíl. A nehezebb nyíl és szár pl. csökkentheti a becsapódási szöget.
Jó gyakorlást!